Инициативата за обновяване, ръководено от гражданите, въплъщава революционна стратегия за енергийна ефективност и участие на общността в Европейския съюз. Тя поставя гражданите начело на енергийния преход, като включва обновяването на сгради и решенията за възобновяема енергия в цялостна програма. Тази инициатива използва обединените сили и ресурси на местните общности, като основният акцент е върху овластяването на граждански групи, улесняването на създаването на ръководени от общността енергийни проекти и предлагането на техническа подкрепа за реалното осъществяване на тези стремежи.
Реновирането, ръководено от гражданите, има за цел да стимулира търсенето на енергийно обновяване на жилищни сгради чрез мобилизиране на гражданското участие. Във Фаза II основната цел е да се извлекат практически познания чрез внимателен подбор на пилотни проекти, създаване на благоприятна среда за обучение на обучаеми и последователи и активно включване на разнообразна мрежа от енергийни общности. Тази стратегия създава основата за устойчив дух на обновяване, движен от общностите в целия ЕС, които си представят едно колективно и енергийно ефективно бъдеще.
Инициативата за обновяване, ръководено от гражданите, ще предостави индивидуална подкрепа на установени или бъдещи енергийни общности в зависимост от етапа на тяхното развитие и ангажимента им да демонстрират жизнеспособността и ползите от съчетаването на обновяването на сгради с решения за възобновяема енергия. Кандидатите, които не са енергийни общности, все пак могат да кандидатстват и да получат по-малко интензивна подкрепа. Въз основа на процеса на подбор кандидатите ще бъдат разпределени в три различни направления.
- Път 1 (пилотни проекти) ще включва между 5 и 8 пилотни проекта. Всеки кандидат ще получи интензивна техническа помощ и ще премине през персонализиран опит, който включва индивидуални дейности на четири очи, сътрудничество с колеги и участие във вдъхновяващи инициативи. Освен това ще бъдат създадени уебинари за справяне с общи предизвикателства и ще бъде разработена платформа, която да улесни взаимодействието с различни заинтересовани страни.
- Път 2 (учащи се) ще включва 15 учащи се, които имат за цел да приложат концепцията за обновяване, ръководено от гражданите, но са по-малко зрели като инициативи или разполагат с по-малко ресурси, за да следват темпото на път 1. Те ще получат не толкова интензивни индивидуални консултации, съчетани с предложение за самообучение, и подробен пакет за общността на учащите, който съдържа уебинари, P2P обмен и ad hoc дискусионни групи.
- Път 3 (последователи) ще включва 40 последователи, които са на ранен етап от пътя си към обновяване, ръководено от гражданите, но проявяват ясен интерес към тази област. Тази пътека е отворена за енергийни общности, граждански групи, местни власти, неправителствени организации и други. Те ще получат индивидуални консултации, подробно разработено предложение за самообучение и участие в общността на последователите, която предлага възможности за обмен с колеги чрез организирани сесии и подбор на уебинари по заявка.
- Кандидатите за пистата за пилоти и обучаеми трябва да са в държава членка на ЕС. Кандидатите за направлението "Последователи" могат да се намират във всяка европейска държава (както в ЕС, така и извън него).
- Не може да комбинирате услугата за подкрепа с друга техническа помощ или финансиране за научни изследвания и иновации, свързани със създаването на услугата за обновяване, ръководена от гражданите.
- Трябва да изпратят подписано писмо за намерение да се ангажират с графика и целите на услугата за подкрепа на обновяването, ръководена от гражданите.
- Трябва да са в състояние да се ангажират с постигането на цел за 30% икономия на енергия от проекта за обновяване, който възнамеряват да реализират или планират да реализират в бъдеще.
Допълнителни изисквания само за Път 1 (пилоти):
- Трябва да са установена енергийна общност и да предоставят правна проверка на своя статут или да потвърдят спазването на принципите на енергийните общности, както е посочено в Директивата за възобновяемата енергия (2018/2001) и Директивата за електроенергията (2019/944).
Ако понастоящем не се определяте като официална енергийна общност, може би поради липсата на такова наименование във вашата страна или защото вашата група е в начален етап на формиране на енергийна общност, вашата кандидатура все още се насърчава. Приканваме граждански групи, местни власти, НПО и други организации, които активно участват в проекти за обновяване, ръководени от гражданите, или имат за цел да ги инициират, да участват.
Кандидатите преминават през първоначална проверка, при която чрез проучване се събират основни данни за организацията и се проверяват критериите за допустимост. Въз основа на първоначалната проверка кандидатите се насочват към един от трите пътя. Вторичен етап на проверка ще оцени съответствието на кандидатите с концепцията за енергийна общност и техния капацитет да изпълнят ключовите изисквания за всеки път.
Всяко заявление се разглежда независимо от две отделни организации, за да се гарантира справедлива и безпристрастна оценка. Всеки въпрос получава оценка от 1 до 5 точки, а крайният резултат е средна стойност от тези две оценки.
Предварително избраните кандидати ще бъдат уведомени по имейл и ще бъдат помолени да предоставят информация, за да изпълнят изискването за проверка.
Инициативата ще предостави на избраните участници специализирана техническа помощ, предоставяна от експерти, изграждане на капацитет, материали и дейности за самостоятелно и партньорско обучение. Въпреки това не се предоставя парична подкрепа.
Поканата за кандидатстване е публикувана на 10 април и ще приключи на 31 май.
Подкрепата за избраните кандидати ще се предоставя между юни 2024 г. и декември 2025 г., в зависимост от конкретния път.
.
Формулярът за кандидатстване е достъпен на всички европейски езици. Следователно заявленията могат да се подават на предпочитания от вас език.
Избраните пилоти, обучаеми и последователи ще получат по една точка за контакт (Единно Звено за Контакт - ЕЗК). ЕЗК ще бъде местен експерт, за да се гарантира не само географска близост, но и оптимално разбиране на местната култура, източниците на информация, заинтересованите страни и езика.
Като отчитаме разнообразния езиков пейзаж в Европейския съюз, ние се ангажираме да осигурим езикова достъпност. Поради това обяснителният документ и ръководството ще бъдат преведени на всички езици на ЕС, а избраните участници ще могат да разчитат на експертна подкрепа на местния си език. Въпреки това, за предпочитане е във вашия консорциум да има англоговорящ представител, за да се даде възможност за ефективно участие в съвместните уебинари и други партньорски дейности.
Избраните кандидати трябва да разполагат с наличен персонал или доброволци. По време на вторичния скрининг кандидатът ще трябва да предостави информация за наличните ресурси за проекта и съответно ще получи оценка от 1 до 5. Избраните кандидати ще трябва да предоставят оценка на работните часове, които могат да бъдат ангажирани от участника от платен или неплатен персонал или доброволци за срока на проекта, когато трябва да се гарантира последователност. Общността трябва да посочи основно лице за контакт, което да е силно ангажирано, да има лидерски умения и да разбира времевите ангажименти.
Избраните кандидати не могат да комбинират услугата за подкрепа с други финансирани от ЕС програми за техническа помощ или за научни изследвания и иновации, които предоставят подкрепа за същия вид дейност като услугата за обновяване, ръководена от гражданите.
От избраните кандидати ще бъде поискано да декларират, че в момента не получават финансова подкрепа за развитието на своите услуги за обновяване, ръководено от гражданите, по време на етапа на проверка.
Не се изисква представяне на портфолио от предишни проекти или доказателство за предишен опит, за да бъдете допуснати до участие. Въпреки това по време на етапа на оценяване на кандидатите по Път 1 (пилотни проекти) ще бъде поискано да се отговори дали предишните стратегии за ангажиране са се оказали успешни по отношение на броя на включените граждани и обхвата на предприетите дейности, а за организациите, които са нови в този вид дейност, ще бъдат представени бъдещи планове за постигане на тези цели. Освен това те ще бъдат помолени да предоставят описание на пилотния проект, както и вида на жилищата и другите сгради, за които собственикът е готов да инвестира в спестяване на енергия (>30%) и интегриране на системи за възобновяема енергия. И накрая, те трябва да опишат потенциала за възпроизвеждане в рамките на Гражданската(ите) енергийна(и) общност(и)/Общността(ите) за възобновяема енергия и по-широка аудитория.
По-долу можете да намерите информация за избрани текущи инициативи, включително директна връзка към профила на всеки пилот на нашия уебсайт. Там можете да прочетете за техния опит и очакваните резултати от текущата им работа.
За да се гарантира съответствие с целите на инициативата, оценката ще разгледа дали проектът ви е насочен към повишаване на енергийната ефективност на сградите чрез действия, ръководени от общността, включва решения за възобновяема енергия и насърчава активното участие и овластяването на членовете на общността. Проектите, които са в съответствие с тези цели, обикновено допринасят за намаляване на потреблението на енергия, понижаване на въглеродните емисии и допринасят за устойчивото развитие на общността.
Проектите се приоритизират въз основа на потенциалното им въздействие върху енергийната ефективност, иновациите в ангажирането на общността, мащабируемостта и възможността за възпроизвеждане. Допълнителните съображения включват обоснованост и осъществимост на проекта, идентифициране на ограниченията и ограниченията, съответствие с целите на инициативата, готовност и капацитет на общността за изпълнение на проекта и потенциал за създаване на трайни промени в поведението на потребителите на енергия. Всички въпроси се оценяват въз основа на матрица за оценка от 1 до 5 точки.
Очаква се проектите да се сблъскат с предизвикателства, а инициативата има за цел да предложи адаптивна подкрепа. Това включва редовни проверки, достъп до експертни съвети и гъвкавост за коригиране на плановете на проектите при необходимост. Общностите се насърчават да споделят предизвикателствата и наученото на платформата Futurium, за да търсят съвети и подкрепа от колеги и експерти.
Да, един от ключовите компоненти на инициативата е да се развие работата в мрежа и сътрудничеството между енергийните общности. Това се улеснява чрез платформата Futurium, организираните семинари, сесиите за обмен между колеги и общностните събития, предназначени за споделяне на най-добри практики, предизвикателства и успехи, като се създава жизнена екосистема от енергийни общности в ЕС.