Piliečių inicijuota renovacija (PIR) įkūnija revoliucingą Europos Sąjungos strategiją energijos vartojimo efektyvinimui ir bendruomenių įtraukimui į šį procesą. Pagal ją, piliečiai tampa energetikos pertvarkos lyderiais, o pastatų renovacija ir atsinaujinančiosios energijos sprendimai įtraukiami į holistinę programą. Šia iniciatyva pasitelkiamos sutelktinės vietos bendruomenių jėgos ir ištekliai, daugiausia dėmesio skiriant piliečių grupių įgalinimui, palengvinant bendruomenių inicijuotų energetikos projektų kūrimą ir teikiant techninę paramą šiems siekiams įgyvendinti. porating building renovations and renewable energy solutions into a holistic programme. This initiative harnesses the combined strength and resources of local communities, with a main emphasis on empowering citizen groups, facilitating the creation of community-led energy projects, and offering technical support to actualise realise these aspirations.
Piliečių inicijuotos renovacijos tikslas – skatinti gyvenamųjų namų energetinį atnaujinimą, įtraukiant į šį procesą piliečius. II etapo pagrindinis tikslas – gauti praktinių įžvalgų kruopščiai parenkant „Bandomuosius projektus“, sukuriant palankią mokymosi aplinką „Besimokantiesiems“ ir „Stebėtojams“ ir aktyviai įtraukiant įvairų energetinių bendrijų tinklą. Ši strategija kuria pagrindą tvariai renovacijai, skatinamai ES bendruomenių, įkūnijančių bendrą ateitį, kurioje energija vartojama efektyviai.
Pagal piliečių inicijuotą renovaciją bus teikiama specialiai pritaikyta pagalba įsteigtoms arba būsimoms energetinėms bendrijoms, atsižvelgiant į jų raidos etapą ir gebėjimą įrodyti pastatų renovacijos derinimo su atsinaujinančiosios energijos sprendimais perspektyvą ir naudą. Pareiškėjai, kurie nėra energetinės bendrijos, vis tiek gali teikti paraiškas ir gauti ne tokią intensyvią pagalbą. Remiantis atrankos procesu, pareiškėjai bus priskirti trims skirtingoms kryptims.
- „Kalias 1“ („Bandomieji projektai“) apims 5-8 „Bandomuosius projektus“. Kiekvienas pareiškėjas gaus intensyvią techninę pagalbą ir individualizuotą pagalbą, kuri apims tiek individualaus pobūdžio veiklas, tiek bendradarbiavimą su kolegomis ir dalyvavimą įkvepiančiose iniciatyvose. Be to, bus rengiami internetiniai seminarai, skirti bendriems iššūkiams spręsti, ir sukurta platforma, kuri palengvins bendravimą su įvairiomis suinteresuotosiomis šalimis.
- „Kelias 2“ („Besimokantieji“) apims 15 „Besimokančiųjų“, kurie siekia įgyvendinti piliečių inicijuojamos renovacijos koncepciją, tačiau jų iniciatyvos nėra tokios brandžios arba jie turi mažiau išteklių, kad galėtų laikytis „Kelias 1“ tempo. Jiems bus teikiamos ne tokios intensyvios individualios konsultacijos, kartu su savarankiško mokymosi pasiūlymu ir išsamiu „Besimokančiųjų“ bendruomenės paketu, kurį sudaro internetiniai seminarai, P2P mainai ir ad hoc diskusijų grupės.
- „Kalias 3“ („Sekėjai“) apims 40 „Sekėjų“, kurie yra ankstyvame piliečių inicijuotos renovacijos etape, tačiau rodo aiškų susidomėjimą šia sritimi. Šiame „Kelyje“ gali dalyvauti energetinės bendrijos, piliečių grupės, vietos valdžios institucijos, nevyriausybinės organizacijos ir kt. Jiems bus teikiamos individualios konsultacijos, parengtas išsamus pasiūlymas savarankiškai mokytis ir dalyvavimas „Sekėjų“ bendruomenėje, kuri suteikia galimybę keistis informacija su bendraminčiais per organizuojamus užsiėmimus ir pasirinktus užsakomuosius internetinius seminarus.
- Pilotų ir besimokančiųjų prašymų teikėjai turi būti ES valstybėje narėje. Programos "Followers track" pareiškėjai gali būti bet kurioje Europos šalyje (tiek ES, tiek ne ES).
- Turėti darbuotojų arba savanorių.
- Negalima derinti pagalbos paslaugos su kitomis ES finansuojamomis techninės pagalbos arba mokslinių tyrimų ir inovacijų programomis, pagal kurias teikiama pagalba tos pačios rūšies veiklai, kaip pagalba piliečių inicijuotai renovacijai.
- Reikia atsiųsti pasirašytą ketinimų protokolą, kuriuo įsipareigojama laikytis piliečių inicijuotos renovacijos pagalbos paslaugos terminų ir tikslų.
- Reikia įsipareigoti įgyvendinti 30 proc. energijos sutaupymo tikslą renovacijos projekte, kurį ketinama įgyvendinti arba planuojama įgyvendinti ateityje.
Papildomi reikalavimai, taikomi tik „Kelias 1“ („Bandomieji projektai“):
- Reikia būti įsisteigus energetinę bendriją ir pateikti teisinį savo statuso patvirtinimą arba patvirtinti, kad laikomasi energetinių bendrijų principų, nustatytų Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvoje (2018/2001) (angl. Renewable Energy Directive) ir Elektros energijos direktyvoje (2019/944) (angl. Electricity Directive).
Jei šiuo metu nesate oficiali energetinė bendrija, galbūt dėl to, kad jūsų šalyje nėra tokio pavadinimo arba jūsų grupė dar tik pradeda kurti energetinę bendriją, jūsų paraiška vis tiek labai skatinama. Kviečiame dalyvauti piliečių grupes, vietos valdžios institucijas, nevyriausybines organizacijas ir kitas organizacijas, aktyviai dalyvaujančias piliečių inicijuojamuose renovacijos projektuose arba siekiančias juos inicijuoti.
Atliekama pirminė pareiškėjų atranka, kurios metu apklausos būdu surenkama pagrindinė informacija apie organizaciją ir patikrinami tinkamumo kriterijai. Remiantis pradine patikra, pareiškėjai nukreipiami į vieną iš trijų „Kelių“. Antrinės atrankos etape bus vertinama, ar pareiškėjai atitinka energetinės bendrijos koncepciją ir ar jie gali atitikti pagrindinius kiekvieno „Kelio“ reikalavimus.
Kiekvieną paraišką nepriklausomai peržiūri dvi atskiros organizacijos, kad būtų užtikrintas sąžiningas ir nešališkas vertinimas. Kiekvienas klausimas vertinamas nuo 1 iki 5 balų, o galutinis balas yra šių dviejų vertinimų vidurkis.
Preliminariai atrinktiems pareiškėjams bus pranešta el. paštu ir paprašyta pateikti informaciją, kad būtų įvykdytas patikrinimo reikalavimas.
Pagal šią iniciatyvą atrinktiems dalyviams bus teikiama specialiai pritaikyta techninė pagalba, kurią teiks ekspertai: ugdomi gebėjimai, teikiama medžiaga ir vykdoma savišvietos ir tarpusavio mokymosi veikla. Tačiau piniginė parama neteikiama.
Kvietimas teikti paraiškas paskelbtas balandžio mėn. 10 d. ir baigsis gegužės mėn. 31 d.
Pagalba atrinktiems pareiškėjams bus teikiama nuo 2024 m. birželio mėn. iki 2025 m. gruodžio mėn., priklausomai nuo konkretaus „Kelio“. Išsami informacija apie kiekvieno „Kelio“ grafiką pateikiama rekomendaciniame dokumente.
Paraiškos forma pateikiama visomis Europos kalbomis. Todėl paraiškas galima pateikti jums pageidaujama kalba.
Atrinktiems „Bandomiesiems projektams“, „Besimokantiesiems“ ir „Sekėjams“ bus paskirtas vienas kontaktinis asmuo (VKI). VKI bus vietos ekspertas, kad būtų užtikrintas ne tik geografinis artumas, bet ir optimalus vietos kultūros, informacijos šaltinių, suinteresuotųjų šalių ir kalbos supratimas.
Pripažindami Europos Sąjungos kalbų įvairovę, esame įsipareigoję užtikrinti kalbų prieinamumą. Todėl aiškinamasis dokumentas ir gairės bus išversti į visas ES kalbas, o atrinkti dalyviai galės tikėtis ekspertų pagalbos savo vietos kalba. Tačiau pageidautina, kad jūsų konsorciume dalyvautų angliškai kalbantis atstovas, kad būtų galima veiksmingai dalyvauti bendruose internetiniuose seminaruose ir kitoje tarpusavio veikloje.
Atrinkti pareiškėjai turi turėti laisvų darbuotojų arba savanorių. Per antrinę atranką pareiškėjas turės pateikti informaciją apie projektui turimus išteklius, kurie atitinkamai bus vertinami balais nuo 1 iki 5. Atrinkti pareiškėjai turės pateikti apytikslį darbo valandų, kurias dalyvis gali skirti apmokamam ar neapmokamam personalui arba savanoriams per visą projekto įgyvendinimo laikotarpį, kai reikia užtikrinti nuoseklumą, skaičių. Bendruomenė turi nurodyti pagrindinį kontaktinį asmenį, kuris bus įsitraukęs, turi vadovavimo įgūdžių ir geba valdyti laiką.
Atrinkti pareiškėjai negali derinti pagalbos paslaugos su kitomis ES finansuojamomis techninės pagalbos arba mokslinių tyrimų ir inovacijų programomis, pagal kurias teikiama pagalba tos pačios rūšies veiklai, kaip pagalba piliečių inicijuotai renovacijai.
Atrinktų pareiškėjų patikrinimo etape bus prašoma deklaruoti, kad jie negauna finansinės paramos savo piliečių inicijuotai renovacijai plėtoti.
Norint atitikti reikalavimus, nereikia pateikti ankstesnių projektų portfelio ar ankstesnės patirties įrodymų. Tačiau per balų skyrimo etapą pareiškėjų, pretenduojančių į „Kelias 1“ („Bandomieji projektai“), bus prašoma nurodyti, ar anksčiau įgyvendintos įsitraukimo strategijos buvo sėkmingos, atsižvelgiant į įtrauktų piliečių skaičių ir vykdytos veiklos mastą, o subjektų, kurie dar tik pradeda vykdyti tokio pobūdžio veiklą – pateikti būsimus planus šiems tikslams pasiekti. Be to, jų bus prašoma pateikti „Bandomojo projekto“ aprašymą ir namų bei kitų pastatų, kurių savininkai nori investuoti į energijos taupymą (>30 proc.) ir atsinaujinančiosios energijos sistemų integravimą, tipą. Galiausiai, jie turi išsamiai aprašyti, kokios yra galimybės projektą įgyvendinti kitose piliečių energetinėse bendrijose/atsinaujinančios energijos bendrijose bei pritaikyti platesnei auditorijai.
Toliau rasite informacijos apie pasirinktas vykdomas iniciatyvas ir tiesioginę nuorodą į kiekvieno „Bandomojo projekto“ profilį mūsų svetainėje. Ten galite paskaityti apie jų patirtį ir numatomus jų vykdomos veiklos rezultatus.
Siekiant užtikrinti atitiktį iniciatyvos tikslams, vertinant bus atsižvelgiama į tai, ar jūsų projekte daugiausia dėmesio skiriama energijos vartojimo efektyvumui pastatuose didinti, pasitelkiant bendruomenės inicijuojamus veiksmus, ar į jį įtraukiami atsinaujinančiosios energijos sprendimai, ar skatinamas aktyvus bendruomenės narių dalyvavimas ir jų įgalinimas. Projektai, atitinkantys šiuos tikslus, paprastai padeda mažinti energijos suvartojimą, mažinti anglies dioksido išmetimą ir prisidėti prie tvaraus bendruomenės vystymosi.
Projektams teikiama pirmenybė atsižvelgiant į jų galimą poveikį energijos vartojimo efektyvumui, naujus bendruomenės įtraukimo būdus, mastelio keitimo galimybes ir galimybę projektą pritaikyti kitose bendruomenėse. Papildomai atsižvelgiama į projekto pagrįstumą ir įgyvendinamumą, suvaržymų ir apribojimų nustatymą, atitikimą iniciatyvos tikslams, bendruomenės pasirengimą ir gebėjimą įgyvendinti projektą, taip pat į galimybę sukurti ilgalaikius energijos vartojimo elgsenos pokyčius. Visi klausimai vertinami pagal 1-5 balų skalę.
Tikimasi, kad projektai susidurs su sunkumais, tad iniciatyva skirta prisitaikančiai pagalbai teikti. Tai apima reguliarias kontrolines patikras, galimybę gauti ekspertų patarimus, o prireikus, lanksčiai koreguoti projektų planus. Bendruomenės skatinamos dalytis savo iššūkiais ir įgyta patirtimi „Futurium“ platformoje, kad gautų kolegų ir ekspertų patarimų ir pagalbos.
Taip, vienas iš pagrindinių iniciatyvos elementų – plėtoti energetinių bendrijų tinklų kūrimą ir bendradarbiavimą. Tam padeda „Futurium“ platforma, organizuojami seminarai, tarpusavio mainų sesijos ir bendruomenių renginiai, skirti dalytis gerąja patirtimi, iššūkiais ir laimėjimais, kuriant gyvybingą energetikos bendruomenių ekosistemą visoje ES.