Kodanike juhitud renoveerimisalgatus kehastab Euroopa Liidu energiatõhususe ja kogukonna kaasamise revolutsioonilist strateegiat. See asetab kodanikud energia üleminekus teenäitajaks, ühendades hoonete renoveerimised ja taastuvenergialahendused terviklikuks programmiks. See algatus kasutab kohalike kogukondade ühist jõudu ja ressursse, keskendudes eelkõige kodanike rühmade võimestamisele, kogukonna juhitud energiaprojektide loomise hõlbustamisele ja tehnilise toe pakkumisele nende püüdluste elluviimiseks.
Kodanike juhitud renoveerimise eesmärk on suurendada nõudlust elamute energeetilise renoveerimise järele, mobiliseerides selleks kodanike osalust. II etapis on üldeesmärgiks saada praktilisi teadmisi, valides hoolikalt juhtprojekte, luues õppijatele ja järgijatele soodne õpikeskkond ning kaasates aktiivsete energiakogukondade mitmekesist võrgustikku. See strateegia loob aluse säästva renoveerimise tuumale, mida ajendavad kogukonnad kogu Euroopa Liidus, kujutledes ühist ja energiatõhusat tulevikku.
Kodanike juhitud renoveerimisalgatus pakub olemasolevatele või tulevastele energiakogukondadele ja -ühendustele nende arengustaadiumist ja kohustusest lähtuvat kohandatud toetust, et näidata hoonete renoveerimise ja taastuvenergialahenduste kombineerimise elujõulisust ja eeliseid. Taotlejad, kes ei ole energiakogukonnad, võivad siiski taotleda ja saada vähem intensiivset toetust. Valikuprotsessi alusel määratakse taotlejad kolme erinevasse suunda.
- Suund 1 (juhid) hõlmab endas 5-8 juhtprojekti, kus iga taotleja saab intensiivset tehnilist abi ja läbib individuaalse kogemuse, mis hõlmab individuaalseid üks-ühele tegevusi, koostööd kolleegidega ja inspireerivate algatustega tegelemist. Lisaks luuakse veebiseminarid ühiste väljakutsete lahendamiseks ning ka platvorm, mis hõlbustab suhtlemist erinevate sidusrühmadega.
- Suund 2 (õppijad) hõlmab 15 õppijat, kelle projekti eesmärgiks on rakendada kodanike juhitud renoveerimise kontseptsiooni, kuid kelle algatused on vähem küpsed või kellel on vähem ressursse, et järgida suuna 1 tempot. Nad saavad vähem intensiivset individuaalset nõustamist, mida kombineeritakse iseõppimise pakkumisega, ning läbimõeldud õppijate kogukonna paketiga, mis sisaldab veebiseminare, infovahetusi ja vajadustele vastavaid arutelurühmi.
- Suund 3 (järgijad) hõlmab 40 järgijat, kes on oma kodanike juhitud renoveerimisteekonna alguses, kuid näitavad selget huvi valdkonna vastu. See suund on avatud energiakogukondadele, kodanikurühmadele, kohalikele omavalitsustele, valitsusvälistele organisatsioonidele ja ka teistele. Nad saavad individuaalset nõustamist, üksikasjalikke pakkumisi eneseõppeks ja osalemist järgijate kogukonnas, mis pakub võimalust vahetada kogemusi kaaslastega organiseeritud infotundide ja vajadustele vastavate veebiseminaride kaudu.
- Pilootide ja õppijate kategooria taotlejad peavad elama mõnes ELi liikmesriigis. Jälgijate programmi taotlejad võivad asuda mis tahes Euroopa riigis (nii ELis kui ka väljaspool ELi).
- Taotleja ei saa ühendada tugiteenust muu tehnilise abi või teadusuuringute ja innovatsiooni rahastusega, mis on seotud kodanike juhitud renoveerimisteenuse loomisega.
- Taotleja peab saatma allkirjastatud tahteavalduse, millega ta kohustub järgima kodanike juhitava renoveerimistugiteenuse ajakava ja eesmärke.
- Taotleja peab olema võimeline võtma endale kohustuse saavutada renoveerimisprojektiga 30%-line energiasäästmise eesmärk, mida nad kavatsevad või kavatsevad tulevikus ellu viia.
Lisanõuded ainult suunal 1 (juhid):
- Taotlejad peavad tõendama oma energiaühenduse staatust, esitades kas juriidilise tõendi või tagades taastuvenergia direktiivis (2018/2001) ja elektridirektiivis (2019/944) sätestatud põhimõtete järgimise.
Kui te ei ole praegu veel ametlik energiakogukond, kuna teie riigis ei ole sellist nimetust või kuna teie rühm on alles energiakogukonna moodustamise algstaadiumis, on teie taotlus siiski väga oodatud. Osalema kutsume kodanikurühmi, kohalikke omavalitsusi, valitsusväliseid organisatsioone ja muid organisatsioone, kes tegelevad aktiivselt või soovivad eest vedada kodanike juhitud renoveerimisprojektide.
Taotlused läbivad esmase sõelumise, mille käigus kogutakse küsitluse abil põhilised andmed organisatsiooni kohta ja kontrollitakse tugiteenusele kvalifitseerumise kriteeriumeid. Esialgse sõelumise põhjal suunatakse taotlejad ühele kolmest suunast. Teises etapis hinnatakse taotlejate vastavust energiakogukonna kontseptsiooniga ja nende suutlikkust täita iga suuna põhinõudeid.
Iga taotlus vaadatakse sõltumatult läbi kahe erineva organisatsiooni poolt, et tagada õiglane ja erapooletu hindamine. Igale küsimusele antakse 1 kuni 5 punkti ja lõplik hinne on nende kahe hinnangu keskmine.
Pärast taotluste esitamist ja läbivaatamist saadetakse taotlejatele e-kiri, et nad kinnitaksid üle küsitluses esitatud info.
Algatus pakub valitud osalejatele kohandatud ekspertide poolt tehnilist abi, võimekuse suurendamise võimalusi, materjale ja tegevusi enese- ja vastastikuse õppimise eesmärgil. Rahalist toetust aga ei anta.
Kandideerimisvoor algab 10. aprillil ja see lõppeb 31. mail.
Väljavalitud taotlejatele osutatakse tugiteenust ajavahemikul 2024. aasta juunist kuni 2025. aasta detsembrini, sõltuvalt valitud suunast. Üksikasjalik teave iga suuna ajakava kohta on esitatud juhenddokumendis.
Taotlusvorm on saadaval kõigis Euroopa keeltes. Seega saate taotluse esitada teie eelistatud keeles.
Valitud juhid, õppijad ja järgijad saavad ühtse kontaktpunkti (Single Point of Contact, SPOC). See kontaktisik on kohalik ekspert, et tagada mitte ainult geograafiline lähedus, vaid ka kohaliku kultuuri, teabeallikate, sidusrühmade ja keele optimaalne mõistmine.
Tunnistades Euroopa Liidu mitmekesist keelelist maastikku, oleme pühendunud keelte kättesaadavuse tagamisele. Seepärast tõlgitakse selgitav dokument ja juhenddokument kõikidesse ELi keeltesse ning valitud osalejad saavad ekspertide abi oma kohalikus keeles. Siiski on eelistatav, et teie konsortsiumis oleks ingliskeelne esindaja, et võimaldada tõhusat osalemist ühistes veebiseminarides ja muudes ühistegevustes.
Väljavalitud taotlejatel peab olema töövalmis töötajaid või vabatahtlikke. Teise sõelumise käigus peavad taotlejad esitama teavet projekti jaoks olemasolevate ressursside kohta ja neile antakse selle kohta vastavalt hinnang vahemikus 1-5. Väljavalitud taotlejad peavad esitama hinnangu töötundide arvu kohta, mida projekti kestel saab kasutada palgaliste või tasuta töötajate või vabatahtlike näol, kusjuures järjepidevus peab olema tagatud. Kogukond peab nimetama peamise kontaktisiku, kes on väga pühendunud, kellel on juhtimisoskused ja kes mõistab ajalisi kohustusi.
Väljavalitud taotlejad ei saa kombineerida tugiteenust muude ELi rahastatavate tehnilise abi või teadus- ja innovatsiooniprogrammidega, mis toetavad sama liiki tegevust nagu teeb seda kodanike juhitud renoveerimisprojektide tugiteenus.
Väljavalitud taotlejatel palutakse deklareerida, et nad ei saa kontrollimise hetkel sama otstarbega rahalist toetust oma teenuste arendamiseks nagu seda pakub kodanike juhitud renoveerimisprojektide tugiteenus.
Tugiteenuse saamiseks ei ole vaja esitada varasemate projektide portfooliot või tõendit varasemate kogemuste kohta. Hindamisetapis küsitakse siiski suuna 1 ehk juhtide taotlejatelt, kas nende poolt varem rakendatud kaasamisstrateegiad on osutunud edukaks, arvestades kaasatud kodanike arvu ja läbiviidud tegevuste ulatust, või kui üksused on seda liiki tegevusega alles alustanud, siis esitavad nad oma tulevikuplaanid seatud eesmärkide saavutamiseks. Lisaks palutakse neil esitada juhtprojekti kirjeldus ning nende kodude ja muude hoonete tüüp, mille omanik on valmis investeerima energiasäästu (>30%) ja taastuvenergiasüsteemide integreerimisse. Lõpuks peavad nad täpsustama, kas projekti on võimalik replikeerida kodanike energiaühendus(t)es/taastuvenergiaühendus(t)es ja laiema publiku hulgas.
Allpool leiate teavet valitud käimasolevate algatuste kohta, sealhulgas otselink iga juhtprojekti profiilile meie veebisaidil. Seal saate lugeda nende kogemustest ja käimasoleva töö oodatavatest tulemustest.
Algatuse eesmärkidega kooskõla tagamiseks võetakse hindamisel arvesse, kas teie projekt keskendub hoonete energiatõhususe suurendamisele kogukonna juhitud tegevuste kaudu, hõlmab taastuvenergia lahendusi ning soodustab kogukonna liikmete aktiivset osalemist ja nende mõjuvõimu suurendamist. Nende eesmärkidega kooskõlas olevad projektid aitavad tavaliselt kaasa energiatarbimise ja süsinikdioksiidi heitkoguste vähendamisele ja kogukonna jätkusuutlikule arengule.
Projektid seatakse tähtsuse järjekorda nende potentsiaalse energia tõhususe suurendamise mõju, kogukonna kaasamise uuenduslikkuse ning ulatuslikkuse ja korratavuse alusel. Täiendavad kaalutluste alla käivad projekti usaldusväärsus ja teostatavus, kitsenduste ja piirangute tuvastamine, vastavus algatuse eesmärkidega, kogukonna valmisolek ja suutlikkus projekti rakendada ning laiem potentsiaal luua püsivaid muutusi energiatarbimise käitumises. Kõiki küsimusi hinnatakse hindamismaatriksil väärtuste 1-5 alusel.
Eeldatav on, et projektid seisavad silmitsi probleemidega ja algatus on mõeldud, et pakkuda tuge nendega kohanemiseks. Need sisaldavad regulaarseid kontrollkäike, juurdepääsu ekspertide nõuannetele ja paindlikkust projektiplaanide kohandamiseks vastavalt vajadusele. Kogukondi julgustatakse jagama oma probleeme ja kogemusi Futuriumi platvormil, et saada nõu ja tuge kolleegidelt ning ekspertidelt.
Jah, üks algatuse põhikomponente on energiakogukondade vahelise võrgustiku ja koostöö arendamine. Seda hõlbustavad Futurium platvorm, korraldatud seminarid, vastastikused kogemustevahetused ja kogukonnaüritused, mille eesmärk on jagada parimaid tavasid, probleemkohti ja eduelamusi, luues kogu ELis elujõulise energiakogukondade ökosüsteemi.