Inicjatywa na rzecz renowacji kierowanej przez obywateli ucieleśnia rewolucyjną strategię na rzecz efektywności energetycznej i zaangażowania społeczności w Unii Europejskiej. Stawia ona obywateli na czele transformacji energetycznej, włączając renowacje budynków i rozwiązania w zakresie energii odnawialnej do całościowego programu. Inicjatywa ta wykorzystuje połączone siły i zasoby lokalnych społeczności, z głównym naciskiem na wzmocnienie pozycji grup obywatelskich, ułatwianie tworzenia projektów energetycznych kierowanych przez społeczność oraz oferowanie wsparcia technicznego w celu urzeczywistnienia tych aspiracji.
Renowacja prowadzona przez obywateli ma na celu zwiększenie popytu na renowacje energetyczne budynków mieszkalnych poprzez mobilizację udziału obywateli. W fazie II nadrzędnym celem jest wyciągnięcie praktycznych wniosków poprzez staranny wybór projektów pilotażowych, stworzenie sprzyjającego środowiska edukacyjnego dla uczących się i obserwujących oraz aktywne zaangażowanie zróżnicowanej sieci społeczności energetycznych. Strategia ta stanowi podstawę dla etosu zrównoważonej renowacji, napędzanego przez społeczności w całej UE, wyobrażające sobie wspólną i energooszczędną przyszłość.
Inicjatywa renowacyjna prowadzona przez obywateli zapewni dostosowane wsparcie dla istniejących lub przyszłych społeczności energetycznych w oparciu o ich etap rozwoju i zaangażowanie w wykazanie rentowności i korzyści płynących z połączenia renowacji budynków z rozwiązaniami w zakresie energii odnawialnej. Wnioskodawcy, którzy nie są społecznościami energetycznymi, mogą nadal ubiegać się o mniej intensywne wsparcie. W oparciu o proces selekcji wnioskodawcy zostaną przydzieleni do trzech różnych ścieżek.
- Ścieżka 1 (projekty pilotażowe) obejmie od 5 do 8 projektów pilotażowych. Każdy wnioskodawca otrzyma intensywną pomoc techniczną i przejdzie spersonalizowane doświadczenie, które obejmuje zindywidualizowane działania jeden na jednego, współpracę z rówieśnikami i angażowanie się w inspirujące inicjatywy. Ponadto zostaną utworzone seminaria internetowe, aby stawić czoła wspólnym wyzwaniom, a platforma zostanie zaprojektowana w celu ułatwienia interakcji z różnymi zainteresowanymi stronami.
- Ścieżka 2 (Uczniowie) obejmie 15 uczestników, którzy dążą do wdrożenia koncepcji renowacji prowadzonej przez obywateli, ale są mniej dojrzali jako inicjatywy lub mają mniej dostępnych zasobów, aby nadążyć za tempem ścieżki 1. Otrzymają oni mniej intensywne konsultacje indywidualne, połączone z ofertą samokształcenia oraz rozbudowanym pakietem społecznościowym dla uczestników, który obejmuje webinaria, wymianę P2P i grupy dyskusyjne ad-hoc.
- Ścieżka 3 (Obserwatorzy) obejmie 40 obserwatorów, którzy są na wczesnym etapie swojej podróży w zakresie renowacji prowadzonej przez obywateli, ale wykazują wyraźne zainteresowanie tym obszarem. Ścieżka ta jest otwarta dla społeczności energetycznych, grup obywatelskich, władz lokalnych, organizacji pozarządowych i innych. Otrzymają oni indywidualne doradztwo, rozbudowaną ofertę samokształcenia oraz udział w społeczności obserwujących, która oferuje możliwości wymiany doświadczeń z rówieśnikami poprzez zorganizowane sesje i wybór webinariów na żądanie
- Kandydaci do ścieżek Pilots i Learners muszą znajdować się w państwie członkowskim UE. Kandydaci do ścieżki Followers mogą znajdować się w dowolnym kraju europejskim (zarówno w UE, jak i poza nią).
- Dysponować dostępnym personelem lub wolontariuszami.
- Nie można łączyć usługi wsparcia z inną pomocą techniczną lub finansowaniem badań i innowacji związanych z ustanowieniem usługi renowacji prowadzonej przez obywateli.
- Musi przesłać podpisany list intencyjny, aby zobowiązać się do przestrzegania harmonogramu i celów usługi wsparcia renowacji prowadzonej przez obywateli.
- Muszą być w stanie zobowiązać się do osiągnięcia 30% oszczędności energii w ramach projektu renowacji, który zamierzają wdrożyć lub planują wdrożyć w przyszłości.
Dodatkowe wymagania tylko dla Ścieżki 1 (projekty pilotażowe):
- Musi być ustanowioną wspólnotą energetyczną i przedstawić prawną weryfikację swojego statusu lub potwierdzić przestrzeganie zasad spolecznosci energetycznych określonych w Dyrektywie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych w sprawie odnawialnych źródeł energii (2018/2001) i Ddyrektywie w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej energii elektrycznej (2019/944).
Jeśli obecnie nie identyfikujesz się jako oficjalna społeczność energetyczna, być może z powodu braku takiego oznaczenia w twoim kraju lub dlatego, że twoja grupa jest na wczesnym etapie tworzenia społeczności energetycznej, nadal gorąco zachęcamy do składania wniosków. Zapraszamy do udziału grupy obywatelskie, władze lokalne, organizacje pozarządowe i inne organizacje aktywnie zaangażowane w projekty renowacyjne prowadzone przez obywateli lub mające na celu ich prowadzenie.
Kandydaci przechodzą wstępną weryfikację, podczas której za pomocą ankiety zbierane są podstawowe informacje o organizacji i weryfikowane są kryteria kwalifikowalności. Na podstawie wstępnej weryfikacji wnioskodawcy są kierowani do jednej z trzech ścieżek. Druga faza selekcji oceni zgodność wnioskodawców z koncepcją społeczności energetycznej i ich zdolność do spełnienia kluczowych wymagań dla każdej ścieżki.
Każda aplikacja jest niezależnie sprawdzana przez dwie odrębne organizacje, aby zapewnić sprawiedliwą i bezstronną ocenę. Każde pytanie jest punktowane w zakresie od 1 do 5 punktów, a ostateczny wynik jest średnią z tych dwóch ocen.
Kandydaci, którzy zostaną wstępnie wybrani, zostaną powiadomieni pocztą elektroniczną i poproszeni o dostarczenie informacji w celu spełnienia wymogu weryfikacji.
Inicjatywa zapewni wybranym uczestnikom dostosowaną do ich potrzeb pomoc techniczną świadczoną przez ekspertów, budowanie potencjału, materiały i działania w zakresie samodzielnego uczenia się i partnerskiego uczenia się. Nie przewidziano jednak wsparcia finansowego.
Nabór wniosków rozpoczął się 10 kwietnia i zakończy się 31 maja.
Wsparcie udzielone wybranym wnioskodawcom zostanie zapewnione między czerwcem 2024 r. a grudniem 2025 r., w zależności od konkretnej Ścieżki. Szczegółowe informacje dotyczące harmonogramu dla każdej Ścieżki znajdują się w Wytycznych.
Formularz zgłoszeniowy jest dostępny we wszystkich językach europejskich. W związku z tym wnioski można składać w preferowanym języku.
Wybrani piloci, uczniowie i obserwatorzy otrzymają Pojedynczy Punkt Kontaktowy (SPOC). SPOC będzie lokalnym ekspertem, aby zapewnić nie tylko bliskość geograficzną, ale także optymalne zrozumienie lokalnej kultury, źródeł informacji, interesariuszy i języka.
Uznając zróżnicowany krajobraz językowy w Unii Europejskiej, jesteśmy zobowiązani do zapewnienia dostępności językowej. W związku z tym dokument wyjaśniający i wytyczne zostaną przetłumaczone na wszystkie języki UE, a wybrani uczestnicy będą mogli liczyć na wsparcie ekspertów w ich lokalnym języku. Preferowane jest jednak posiadanie anglojęzycznego przedstawiciela w konsorcjum, aby umożliwić efektywne uczestnictwo we wspólnych webinariach i innych działaniach typu peer-to-peer.
Wybrani kandydaci muszą dysponować dostępnym personelem lub wolontariuszami. Podczas wtórnej weryfikacji wnioskodawca będzie musiał dostarczyć informacje na temat zasobów dostępnych na potrzeby projektu i otrzyma odpowiednio od 1 do 5 punktów. Wybrani wnioskodawcy będą musieli przedstawić szacunkową liczbę godzin pracy, które uczestnik może poświęcić płatnemu lub bezpłatnemu personelowi lub wolontariuszom na czas trwania projektu, w przypadku gdy należy zagwarantować spójność. Społeczność musi wskazać główną osobę kontaktową, która jest bardzo zaangażowana, ma umiejętności przywódcze i rozumie zobowiązania czasowe.
Wybrani wnioskodawcy nie mogą łączyć usługi wsparcia z innymi finansowanymi przez UE programami pomocy technicznej lub badań i innowacji, które zapewniają wsparcie dla tego samego rodzaju działalności, co usługa renowacji prowadzona przez obywateli.
Wybrani kandydaci zostaną poproszeni o zadeklarowanie, że nie otrzymują obecnie wsparcia finansowego na rozwój swoich usług w zakresie renowacji obywatelskiej na etapie weryfikacji.
Aby zakwalifikować się do programu, nie ma wymogu przedstawienia portfolio wcześniejszych projektów ani dowodu wcześniejszego doświadczenia. Jednak na etapie oceny punktowej wnioskodawcy ubiegający się o Ścieżkę 1 zostaną zapytani, czy wcześniej wdrożone strategie zaangażowania okazały się skuteczne pod względem liczby zaangażowanych obywateli i zakresu podjętych działań, lub w przypadku podmiotów, które są nowe w tego typu działalności, przedstawią przyszłe plany osiągnięcia tych celów. Ponadto zostaną poproszeni o przedstawienie opisu projektu pilotażowego oraz rodzaju domów i innych budynków, których właściciel jest skłonny zainwestować w oszczędność energii (>30%) i integrację systemów energii odnawialnej. Wreszcie, muszą opracować potencjał powielania w ramach spolecznosci energetycznych (REC i CEC).
Poniżej znajdują się informacje o wybranych trwających inicjatywach, w tym bezpośredni link do profilu każdego pilota na naszej stronie internetowej. Można tam przeczytać o ich doświadczeniach i oczekiwanych wynikach ich bieżącej pracy.
Aby zapewnić zgodność z celami inicjatywy, ocena uwzględni, czy projekt koncentruje się na zwiększeniu efektywności energetycznej budynków poprzez działania prowadzone przez społeczność, obejmuje rozwiązania w zakresie energii odnawialnej oraz promuje aktywny udział i upodmiotowienie członków społeczności. Projekty, które są zgodne z tymi celami, zazwyczaj przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii, obniżenia emisji dwutlenku węgla i przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju społeczności.
Projekty są traktowane priorytetowo w oparciu o ich potencjalny wpływ na efektywność energetyczną, innowacyjność w zakresie zaangażowania społeczności, skalowalność i możliwość powielania. Dodatkowe kwestie obejmują solidność i wykonalność projektu, identyfikację ograniczeń i ograniczeń, zgodność z celami inicjatywy, gotowość i zdolność społeczności do wdrożenia projektu oraz potencjał do tworzenia trwałych zmian w zachowaniach związanych z zużyciem energii. Wszystkie pytania są oceniane na podstawie macierzy punktacji 1-5.
Oczekuje się, że projekty staną w obliczu wyzwań, a inicjatywa ma na celu zaoferowanie wsparcia adaptacyjnego. Obejmuje to regularne wizyty kontrolne, dostęp do porad ekspertów i elastyczność w dostosowywaniu planów projektów w razie potrzeby. Społeczności są zachęcane do dzielenia się swoimi wyzwaniami i wiedzą na platformie Futurium, aby szukać porad i wsparcia od rówieśników i ekspertów.
Tak, jednym z kluczowych elementów inicjatywy jest rozwój sieci kontaktów i współpracy między społecznościami energetycznymi. Jest to ułatwione dzięki platformie Futurium, organizowanym warsztatom, sesjom wymiany peer-to-peer i wydarzeniom społecznościowym mającym na celu dzielenie się najlepszymi praktykami, wyzwaniami i sukcesami, tworząc tętniący życiem ekosystem społeczności energetycznych w całej UE.